استاندار آذربایجان غربی:

شستا از ظرفیت های اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در استان استفاده کند / تکمیل حلقه‌ مفقوده اقتصادی شدن بخش ریلی را دنبال می‌کنیم/ ظرفیت ها و زمینه های مختلف سرمایه گذاری در استان فراهم است

شستا از ظرفیت های اقتصادی خود برای سرمایه گذاری در استان استفاده کند / تکمیل حلقه‌ مفقوده اقتصادی شدن بخش ریلی را دنبال می‌کنیم/ ظرفیت ها و زمینه های مختلف سرمایه گذاری در استان فراهم است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تاکنون فقط به صورت محدود در حوزه مسافری از حمل و نقل ریلی در این استان استفاده شده است، گفت: ما به دنبال تکمیل حلقه‌های مفقوده اقتصادی شدن بخش ریلی هستیم.

محمدصادق معتمدیان در جلسه امضای تفاهم نامه همکاری دو جانبه فیمابین شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و استانداری آذربایجان غربی که با حضور ابراهیم بازیان مدیرعامل شستا در ارومیه برگزار شد، افزود: در راستای استفاده از ظرفیت باری بخش حمل و نقل، اولین ایستگاه باری ریلی در دهه فجر امسال در ارومیه به بهره برداری می‌رسد.

وی اضافه کرد: امیدواریم ایستگاه باری نقده هم تا پایان امسال و ایستگاه‌های باری مهاباد و میاندوآب در سال آینده به بهره‌برداری برسند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه از مزیت صادراتی ریل در آذربایجان غربی استفاده نشده است، اظهار کرد: در حال حاضر بخش عمده حمل و نقل باری استان، کامیونی است که هزینه‌های بسیار زیادتر و حتی تا پنج برابر بخش ریلی برای ما تحمیل می‌کند.

معتمدیان ادامه داد: در راستای استفاده بهینه از ریل در حوزه باری، در نظر داریم ایستگاه راه آهن ارومیه را به قره تپه، قطور و مرز رازی متصل کنیم و همین طور اتصال نقده به پیرانشهر و مرز تمرچین و ارومیه به منطقه ویژه اقتصادی سرو از دیگر برنامه های این بخش است.

وی از برنامه ریزی برای جذب سرمایه در قالب کنسرسیوم و منابع اعتباری مختلف برای اجرای این طرح ها خبر داد و گفت: شستا با توجه به ظرفیت قابل توجهی که دارد، می تواند در این خصوص سرمایه گذاری لازم را انجام دهد و البته که این طرح، بازگشت سرمایه خوبی هم دارد.

وی همچنین اتصال منطقه جنوب شرق کشور به شمال غرب را طرحی اقتصادی با هدف ایجاد ارتباط بین بازار کشورهایی نظیر هند با اروپا عنوان کرد و افزود: در این خصوص نیز می توان از ظرفیت بخش ریلی در آذربایجان غربی و استان‌های در مسیر بهره برد و می‌توان روی آن هم سرمایه گذاری کرد.

استاندار آذربایجان غربی با معرفی دیگر زمینه های سرمایه گذاری به ویژه در بخش‌های معدن، کشاورزی و پتروشیمی اضافه کرد: ما ظرفیت‌های مغفولی به ویژه در بخش معدن داریم و با وجود این ظرفیت‌ها میزان اشتغال و ارزش افزوده این بخش کمتر از یک درصد است که باید برای بارورکردن آن تلاش زیادی برای جذب سرمایه داشته باشیم.

معتمدیان اظهار امیدواری کرد که با توجه به شرایط بسیار خوب استان و رفع موانعی نظیر مشکل امنیتی در استان که در سال‌های دور با آن مواجه بود، شستا در راستای توسعه آذربایجان غربی، سرمایه گذاری بسیار خوبی داشته باشد.