نجات جوجه لک لک با تلاش یگان حفاظت محیط زیست اشنویه

نجات جوجه لک لک با تلاش یگان حفاظت محیط زیست اشنویه
نجات جوجه لک لک با تلاش یگان حفاظت محیط زیست اشنویه


       با همکاری اداره برق شهرستان اشنویه و تلاش محیط‌بانان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان، یک قطعه جوجه لک لک از مرگ نجات یافت. 
      سلیمانی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اشنویه با بیان این مطلب افزود: بر اساس گزارشات واصله مردمی مبنی بر وضعیت بحرانی چند قطعه لک لک در روستای قره‌سقل اشنویه یگان حفاظت محیط زیست با همکاری اداره برق این شهرستان نسبت به نجات یک قطعه جوجه لک لک در این روستا اقدام نمود. در بسیاری از مناطق روستایی در شهرستان اشنویه لک لک ها زندگی مسالمت آمیز و همزیستی بی همتایی با انسان را تجربه می‌کنند. این لک لک ها بطور معمول بر روی تیرهای برق یا مخازن ایستاده منابع آبهای شرب روستاها در طول سالیان متمادی با مهارتی بسیار شگفت انگیز اقدام به لانه سازی نموده و گاهاً تمام فصول سال  را در آن می‌گذرانند و در این آشیانه ها با توجه به امنیت مناسب،  تخم گذاری و جوجه آوری دارند .  
همچنین سلیمانی در خصوص وضعیت این جوجه لک لک  اظهار داشت که: در چند روز اخیر متاسفانه بنا به دلایل نامعلومی در یکی از لانه ها، لک لک مادر آسیب دیده و بعد از مرگ مادر جوجه ها نیز به تکافو افتاده بودند. اهالی روستا نیز با مشاهده این وضعیت، موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست اشنویه اطلاع دادند. این اداره نیز بر اساس هماهنگی و با همکاری دوجانبه به همراهی شرکت توزیع برق شهرستان، طی درخواست بالابر،  اقدام به نجات یکی از جوجه لک لک ها نمود. 
      گفته می شود که راسته لک لک شکلان شامل چهار تیره حواصیلیان ، لک لکیان، اکراسیان و فلامینگویان است که لک لک سفید یا حاجی لک لک به همراه لک لک سیاه و لک لک آبزی در زیرمجموعه  تیره لک لکیان  قرار دارد. این گونه در ارتفاع زیاد، پروازی اهسته دارد و با زیستگاههای انسانی زود مونس می شود و از نظر اکولوژیکی نیز در تعدیل بسیاری از آفات  گونه ای بسیار مهم به شمار می رود.