استاندار آذربایجان غربی:

سرپناه زلزله زدگان خوی در سریعترین زمان ممکن تامین می شود / با مدیریت زمان، روند بازسازی مناطق آسیب دیده تسریع می یابد/ برای مقاوم سازی تمامی واحدها در مقابل گسل فعال منطقه برنامه ریزی خواهد شد /

سرپناه زلزله زدگان خوی در سریعترین زمان ممکن تامین می شود / با مدیریت زمان، روند بازسازی مناطق آسیب دیده تسریع می یابد/ برای مقاوم سازی تمامی واحدها در مقابل گسل فعال منطقه برنامه ریزی خواهد شد /
استاندار آذربایجان غربی گفت: با همکاری و هم افزایی تمامی دستگاهها و همراهی مردم و خیرین، تامین سرپناه برای مردم زلزله زده شهرستان خوی در سریعترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

محمدصادق معتمدیان چهارشنبه شب در گفتگو با برنامه اولدوز صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی با اشاره به جزئیات زمین لرزه اخیر شهرستان خوی، افزود: در همان دقایق اولیه پس از زلزله، ستاد مدیریت بحران شهرستان خوی تشکیل و با سرعت عمل بالای دستگاههای امدادی، عملیات امداد و نجات آغاز شد.

وی در ادامه از به کارگیری ظرفیت های ملی، استانی و شهرستان خوی در حوزه امدادرسانی، اورژانس و تامین امنیت توسط نیروهای نظامی و انتظامی خبر داده و خاطرنشان کرد: 1127 مصدوم زلزله شهرستان خوی از مداوای رایگان برخوردار شده و به غیر از 135 نفر، مابقی مرخص شدند.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به تشکیل فوری جلسه ستاد مدیریت بحران استان در شهر خوی با حضور مسئولان استانی، یادآور شد: در کمتر از 72 ساعت، میزان خسارت وارده در شهرستان خوی ارزیابی شده و به سرعت وظایف و تکالیف دستگاهها تعیین و ابلاغ شد.

معتمدیان از امدادرسانی نیروهای داوطلب نیز قدردانی کرده و افزود: 1100 واحد شهری و روستایی در زلزله اخیر شهرستان خوی، بیش از 80 درصد خسارت دیده اند که از این تعداد 500 واحد در شهر خوی و 600 واحد نیز در 12 منطقه روستایی این شهرستان قرار دارد.

وی در ادامه با تاکید بر مدیریت زمان و تسریع روند بازسازی مناطق آسیب دیده، یادآور شد: پیگیری مستقیم و صدور دستورات اولیه توسط ریاست جمهوری، حضور وزاری کشور و بهداشت و درمان، روسای مدیریت بحران و بنیاد مسکن کشور و دیگر مسئولان ملی، منجر به تصویب مصوبه ای در هیات دولت جهت تخصیص اعتبارات بازسازی مناطق زلزله زده شهرستان خوی در هفته گذشته شد که به زودی ابلاغ می شود.

استاندار آذربایجان غربی به حضور خودجوش گروههای جهادی و مردمی در ساعتهای اولیه پس از زلزله در منطقه نیز اشاره کرده و افزود: خدمات رسانی حداکثری به مردم، اسکان زلزله زدگان، اهدای اقلامی چون چادر، پتو، 5000 غذای گرم در هر وعده و خریداری و توزیع 1100 هیتر به عنوان وسیله گرمایشی از همان ابتدا در منطقه آغاز شده است.

معتمدیان همچنین با قدردانی از خیرین جهت اهدای میوه، آب، نان و ... به زلزله زدگان، تصریح کرد: مذاکرات با بخش خصوصی، بنیادها و نهادهای حاکمیتی جهت کمک به زلزله زدگان ادامه دارد و باید از این فرصت استفاده شود تا با برنامه ریزی برای مقاوم سازی تمامی واحدها در مقابل گسل فعال منطقه، از تخریب های گسترده در زلزله های احتمالی آتی پیشگیری شود

وی در ادامه از اختصاص 250 میلیون تومان برای بازسازی واحدهای شهری و 200 میلیون تومان برای بازسازی واحدهای روستایی به صورت تسهیلات قرض الحسنه خبر داده و افزود: در کنار 50 میلیون تومان وام بلاعوض جهت بازسازی واحدهای شهری و روستایی، همچنین 30 میلیون تومان تسهیلات و 15 میلیون تومان وام بلاعوض جهت تامین لوازم خانگی اختصاص یافته است.

استاندار آذربایجان غربی به تخریب 523 واحد نگهداری احشام نیز اشاره کرده و اضافه کرد: بسیج سازندگی بازسازی این واحدها را آغاز کرده و سیمان و میلگرد نیز به صورت رایگان جهت بازسازی واحدهای شهری و روستایی ارائه خواهد شد و تاکنون از 1100 واحد آسیب دیده، تخریب و آواربرداری 460 واحد به صورت کامل انجام شده و بازسازی نیز آغاز شده است.

معتمدیان همچنین به حضور مستمر مدیران استانی در مناطق زلزله زده جهت تسریع روند بازسازی واحدها تا پیش از شروع ماههای سرد اشاره کرده و افزود: امکانات آذربایجان غربی و استان های همجوار جهت امدادرسانی بسیج شده و خدمات رایگان به زلزله زدگان جهت تسهیل و تسریع روند بازسازی در حداقل زمان توسط دستگاههای متولی ارائه می شود.

وی در پایان با تاکید بر نظارت مستمر بر ایمن سازی مساکن روستایی، تصریح کرد: با همکاری و هم افزایی تمامی دستگاهها و همراهی مردم و خیرین، تامین سرپناه برای مردم زلزله زده شهرستان خوی در سریعترین زمان ممکن انجام خواهد شد.