استاندار آذربایجان غربی: امام حسین (ع) متعلق به همه ادیان و مذاهب است / مرز تمرچین نشان داد امنیت پایدار در آذربایجان غربی برقرار است / برای پذیرش زائران خروجی و ورودی آمادگی کامل داریم

استاندار آذربایجان غربی: امام حسین (ع) متعلق به همه ادیان و مذاهب است / مرز تمرچین نشان داد امنیت پایدار در آذربایجان غربی برقرار است / برای پذیرش زائران خروجی و ورودی آمادگی کامل داریم
استاندار آذربایجان غربی گفت: تردد زائران اربعین از مرز تمرچین، یک زمینه فرهنگی بزرگ برای تعمیق وحدت اقوام و مذاهب مختلف بود و نشان داد که امام حسین (ع) متعلق به همه ادیان و مذاهب است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان امشب در گفتگوی ویژه خبری صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت توسعه ظرفیت های مرزی استان جهت تردد زائران اربعین حسینی، افزود: پیرو دستیابی به اجماع داخلی جهت بازگشایی مرز تمرچین برای تردد زائران عتبات عالیات، همزمان رایزنی ها با حکومت عراق و اقلیم کردستان عراق نیز نتیجه داده و امسال شاهد میزبانی از زائران اربعین در استان هستیم.

 

وی در ادامه، دیپلماسی منطقه ای در حوزه های اقتصادی و فرهنگی و فعال کردن مرزها را از رویکردهای دولت سیزدهم معرفی کرده و یادآور شد: علیرغم محدودیت زمانی، اقدامات ارزشمند و گسترده عمرانی در بخش آماده سازی زیرساخت های استان با همکاری نهادها و دستگاههای مختلف و بخصوص مردم عزیز استان جهت بازگشایی مرز تمرچین برای تردد زائران اربعین انجام شد.

 

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به استفاده از ظرفیت نهادها و دستگاههای مختلف و خدمات رسان ملی و استانی برای آماده سازی مرز تمرچین جهت تردد زائران اربعین، اضافه کرد: اقداماتی چون چهارخطه کردن و ایمن سازی محورهای منتهی به مرز تمرچین، استقرار ایستگاههای برق، مخابرات، بهداشت و درمان، افزایش گیت های بازرسی به 38 گیت و ... از جمله خدمات ساختاری بود که برای رفاه حال زائران و کاهش زمان رسیدن به عتبات عالیات در این مدت انجام شده است.

 

معتمدیان به ارائه خدمات در قالب مواکب توسط مردم استان اعم از شیعه، اهل سنت و اقلیتهای دینی در مسیر تردد زائران نیز اشاره کرده و ادامه داد: تردد زائران اربعین از مرز تمرچین، یک زمینه فرهنگی بزرگ برای تعمیق وحدت اقوام و مذاهب مختلف در آذربایجان غربی و اقلیم کردستان عراق بود و نشان داد که امام حسین (ع) متعلق به همه ادیان و مذاهب است.

 

وی در ادامه با اشاره به اهمیت تامین امنیت زائران در مسیر تردد، اضافه کرد: رایزنی ها با اقلیم کردستان عراق و اقدامات تامینی چون استقرار نیروهای نظامی، انتظامی و مرزبانی در سطح استان جهت تردد زائران از مرز تمرچین، نشان داد که امنیت پایدار در آذربایجان غربی برقرار است.

 

استاندار آذربایجان غربی به بهره مندی از ظرفیت های اقلیم کردستان عراق جهت تردد زائران نیز اشاره کرده و افزود: مقامات اقلیم کردستان عراق اقدامات ماندگاری چون اختصاص بیش از دو هزار دستگاه انواع وسیله حمل و نقل مسافر از مرز تمرچین تا بغداد، تدارک امکانات تغذیه ای و بهداشتی، استقرار ایستگاه و مواکب پذیرایی و ... را جهت میزبانی از زائران عتبات عالیات انجام دادند.

 

معتمدیان همچنین از ابراز خرسندی وزیر کشور از روند خدمات رسانی و تردد زائران در مرز تمرچین خبر داده و گفت: ساماندهی انتقال زائران در بازه زمانی محدود و نصف شدن مسیر تردد به عتبات عالیات، در کاهش ازدحام زائران اربعین در مرزهای دیگر کشور تاثیرگذار بود.

 

وی در ادامه با اشاره به خروج بیش از 45 هزار زائر اربعین از مرز تمرچین تا به امروز، تصریح کرد: برای پذیرش زائران خروجی و ورودی آمادگی کامل داریم و با توجه به احتمال افزایش آمار زائران بازگشتی، مرز تمرچین به صورت شبانه روزی آماده استقبال بیش از 100 هزار زائر خواهد بود که به کشورمان برمی گردند.

 

استاندار آذربایجان غربی بر تداوم تکمیل زیرساختها پس از اربعین نیز تاکید کرده و افزود: برای استفاده از ظرفیتهای ملی و استانی جهت رونق مرز تمرچین، برنامه ریزی بلندمدت شده تا در کنار تردد زائران به عراق و سوریه، این مرز به عنوان یک مسیر تجاری برای کشور شناخته شود.