دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار اشنویه جهت بررسی وضعیت سیب و مشکلات کشاورزی شهرستان

دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار اشنویه جهت بررسی وضعیت سیب و مشکلات کشاورزی شهرستان
دیدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با فرماندار اشنویه جهت بررسی وضعیت سیب و مشکلات کشاورزی شهرستان

✍️به گزارش روابط عمومی فرمانداری، مهندس اکبر کرامتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی با حضور در فرمانداری با "دکتر مام عزیزی" فرماندار اشنویه جهت بررسی وضعیت سیب موجود در سردخانه ها و مشکلات کشاورزی شهرستان دیدار کردند.

فرماندار اشنویه در این دیدار گفت: ۴۵ درصد جمعیت شهرستان اشنویه در روستاها زندگی می کنند و ۸۰ درصد درامد و اشتغال این شهرستان بر پایه کشاورزی و به ویژه باغداری است.

عبدالسلام مام‌عزیزی اظهار داشت: خام‌فروشی و نبود کارخانجات و صنایع تکمیلی مشکل اساسی این شهرستان در بخش کشاورزی و دامی است که این شهرستان را از امتیازات خاصی بی‌بهره گذاشته است.

وی افزود: محصولاتی مانند عسل، لبنیات و میوه‌هایی مانند سیب و گیلاس که این شهرستان قطب تولید آنهاست متاسفانه به صورت خام و بدون برند و بسته‌بندی روانه بازار می‌شود که این امر نیازمند توجه اساسی است.

وی با اشاره به عملکرد ضعیف در حوزه پوشش بتنی کانال‌های آبیاری ادامه داد: پوشش انهار جهت جلوگیری از مصرف زیاد آب و صرفه‌جویی و در راستای سیاست‌های احیای دریاچه ارومیه در این شهرستان نیز باید مورد توجه دست اندرکاران حوزه کشاورزی استان قرار بگیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی نیز در این دیدار  گفت: صادرات فشرده سیب و ارایه مشوقات و تسهیل‌گری برای این منظور باعث شد تا هم اکنون کمتر از نیم درصد سیب تولیدی در استان در سردخانه‌ها باقی بماند.

اکبر کرامتی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی با سطح باغات بیش از ۶۰ هزار هکتار، قطب تولید سیب کشور است و سال گذشته توانست بیش‌از یک میلیون و ۱۴۰ هزار تن از این محصول را تولید کند اظهار داشت: تسریع در امر صادرات سیب پس از سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان و پیگیری‌های استاندار آذربایجان‌غربی روند مناسبی پیدا کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی افزود: با توجه به پیگیری‌های انجام گرفته و همکاری سازمان‌ها و گمرگ و فعالیت چشمگیر تجار، صادرات سیب به صورت فشرده انجام شد و هم‌اکنون کمتر از ۵۰ هزار تن سیب در سردخانه‌های استان باقی مانده است .

کرامتی گفت: هم اینک روزانه به صورت منظم هزار تا هزار و ۲۰۰ تن سیب از استان صادر می‌شود که امیدواریم این روند شتاب بگیرد و با هماهنگی صورت گرفته و تسهیل‌گری و همکاری گمرک حتی یک کیلو سیب در سردخانه‌ها نماند.

وی گفت: توجه به سورتینگ و بسته‌بندی میوه و صادرات  اصل اساسی است که خوشبختانه بخش خصوصی به خوبی در این مسایل پیش قدم شده و توانسته است به پیشرفت های خوبی به ویژه در جذب سرمایه گذار جهت صنایع تبدیلی نایل شود.

 رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی طی سفر یک روزه به شهرستان اشنویه از طرح‌های کشاورزی این شهرستان نیز بازدید کرد ؛ در این سفر "مراد رسول انصاری" نیز به عنوان رییس جدید جهاد کشاورزی اشنویه معرفی شد.

روابط عمومی فرمانداری اشنویه

🔖سه شنبه — ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰