دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

وضعیت دریاچه ارومیه رو به بهبود است

وضعیت دریاچه ارومیه رو به بهبود است
دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه بر اساس آخرین آمار اعلام شده تراز دریاچه برابر با 1270.10 متر ،حجم آب یک میلیارد و 170 میلیون متر مکعب و مساحت آن نیز 870 کیلومتر مربع است گفت: وضعیت موجود در مقایسه با کمترین سطح تراز دریاچه ارومیه در سال 1393 که تراز آن 1270.04 و حجم آب 730 میلیون مترمکعب و مساحت نیز 700 کیلومترمربع بوده روبه بهبود است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما وضعیت رو به بهبود دریاچه ارومیه را حاصل بارش های اخیر در حوضه آبریز دریاچه و رهاسازی آب به سمت آن دانست.

وی افزود: در 12 روز اخیر 32 میلیمتر بارندگی داشتیم که منجر به افزایش 170 میلیون مترمکعبی حجم آب ورودی به دریاچه ارومیه شده است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه ادامه داد: بر اساس تصمیمات ستاد استانی 20 میلیون مترمکعب از سد سیلوه رها سازی آب صورت گرفت و این وضعیت تا پایان سال ادامه دارد.

معتمدیان مسدودسازی سردهنه ها و همه آبگیرهای مروبط به رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه را از دیگر اقدامات برای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه عنوان کرد و افزود: بر اساس تصمیمات کارگروه استانی از ابتدای آذر سردهنه ها و همه آبگیرهایی که مربوط به رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه هستند مسدود شدند.

وی افزود: بعد از سفر رییس جهمور به آذربایجان غربی و بازدید وزیر نیرو از تونل کانی سیب به عنوان مهمترین پروژه سخت افزاری نجات دریاچه ارومیه پیشرفت خوبی صورت گرفت. بالغ بر 500 میلیارد تومان اعتبار برای پروژه های مختلف تخصیص یافته و امیدواریم تا قبل از پایان سال شاهد آب اندازی در تونل کانی سیب باشیم تا بخشی از آب مورد نیاز دریاچه را تامین کنیم.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه رد سفر اخیر رئیس جمهور 150 میلیارد تومان برای تکمیل سد چپرآباد تخصیص یافت گفت: مراحل انتخاب پیمانکار پروژه و فرآیندهای اداری این پروژه در حال اجراست و پیش بینی می شود با اتمام این سد تا پایان سالجاری 45 میلیون متر معکب آب به سمت دریاچه راه سازی شود.

معتمدیان با اشاره به نگاه ویژه دولت به نجات دریاچه ارومیه و سرعتی که در اجرای پروژه ها انجام گرفته، پیش بینی کرد تا پایان امسال پروژه های نیمه تمام سخت افزاری تکمیل و به بهره برداری برسند.

وی گفت: تصفیه خانه فاضلاب ارومیه نیز با ظرفیت 51 میلیون متر مکعب در سال با پیشرفت فیزیکی 95 درصد در حال اجـراء است و در مصوبات سفر رئیس جمهور جهت اتمام طرح مذکور، 400 میلیارد ریال برای تصفیه خانه و 450 میلیارد ریال نیز برای خط انتقال پساب به دریاچه ارومیه تخصیص داده شده و امیدواریم تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری از این پروژه مهم باشیم.