دیدار مهندس ابوالفضل عبادی مدیرکل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی با دکتر مام عزیزی فرماندار اشنویه در محل فرمانداری

دیدار مهندس ابوالفضل عبادی مدیرکل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی با دکتر مام عزیزی فرماندار اشنویه در محل فرمانداری
دیدار مهندس ابوالفضل عبادی مدیرکل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی با دکتر مام عزیزی فرماندار اشنویه در محل فرمانداری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طرح اعطای تسهیلات برای آسیب‌دیدگان ناشی از شیوع بیماری کرونا در استان همچنان ادامه دارد، گفت: تاکنون ۱۶۲ میلیارد تومان تسهیلات در این بخش به متقاضیان پرداخت شده است. 

ابوالفضل عبادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سهم آذربایجان‌غربی از اعطای این تسهیلات هزار و ۲۰۳ میلیارد تومان است که برای استفاده از آن به میزان ۳۵۰ میلیارد تومان متقاضی وجود دارد و تاکنون ۵۳ درصد از آن به افراد واجد شرایط از سوی بانک‌های عامل پرداخت شده ‌است.

وی افزود: بیمه بیکاری نیز از اوایل اسفند برقرار شده و حدود ۲۵ هزار نفر در سطح استان جهت دریافت بیمه ثبت‌نام کردند که پس از پالایش‌های لازم ۱۸ هزار نفر مشمول دریافت مقرری بیمه کرونا شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ادامه داد: از ۱۵ آذرماه جاری تا پایان همین ماه افرادی‌ که از اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مجوز فعالیت دارند نیز می‌توانند با مراجعه به سامانه کارا نسبت به دریافت تسهیلات  اقدام کنند.

عبادی با بیان اینکه مبلغ ارایه وام برای افراد متقاضی و واجد شرایط حداقل ۱۶۰ میلیون ریال و حداکثر ۹ میلیارد ریال با سود قطعی ۱۲ درصد با بازپرداخت ۲ ساله است، اضافه کرد: رویکرد این اداره‌کل تسهیل در امر اشتغال‌زایی و استفاده بهینه از سامانه‌های الکترونیکی از جمله سامانه اشتغال خانگی و اشتغال پایدار روستایی برای کاهش مراجعه به ادارات است.

وی گفت: سه طرح مشوق بیمه‌ای، یارانه دستمزد و طرح کارورزی جهت حمایت از کارفرمایان هم‌اینک در آذربایجان‌غربی در حال اجراست که امیدواریم از این طرح‌ها مورد استقبال قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در طرح مشوق بیمه‌ای کارفرمایانی که از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیروز جذب می‌کنند به شرط حفظ اشتغال قبلی، از طریق دولت سهم بیمه کارگران پرداخت می‌شود و حداقل مدرک لازم برای بهره‌مندی از این طرح دیپلم است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی افزود:در طرح کارورزی نیز که از سال ۱۳۹۶ اجرای آن آغاز شده و در خصوص جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است به ازای جذب هر لیسانس ۵۰۰ هزار تومان، فوق لیسانس ۶۰۰ هزار تومان و دکترا ۷۰۰ هزار تومان  دولت به کارفرمایان به مدت سه ماه پرداخت می‌کند که در این مدت در صورت توافق  کارفرما با کارورز تا ۲۱ ماه قراداد بسته می‌شود و دولت در این مدت سهم ۲۳ درصد بیمه بیکاری سهم کارفرما را پرداخت می‌کند.

عبادی گفت: در طرح یارانه دستمزد نیز کسانی که با حفظ اشتغال موجود افراد را از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی جذب کنند دولت ۳۰ درصد حداقل دستمزد را به عنوان یارانه به کارفرما به مدت یکسال پرداخت می‌کند.

عبادی با تاکید بر فعال کردن طرح‌ها و واحدهای نیمه فعال و راکد استان اضافه کرد: هم‌اکنون ۶۴ واحد تولیدی و صنعتی توسط بانک‌ها در سطح استان تملک شده‌اند که امیدواریم با پیگیری‌های لازم دوباره به چرخه تولید بازگردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی برای دیدار با فرماندار اشنویه به این شهرستان سفر کرده بود.