دبیرکارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه:

تمامی اعتبار مصوب احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت / طرح‌های نیمه تمام انتقال آب به دریاچه ارومیه باید در سریعترین زمان به اتمام برسند

تمامی اعتبار مصوب احیای دریاچه ارومیه اختصاص یافت / طرح‌های نیمه تمام انتقال آب به دریاچه ارومیه باید در سریعترین زمان به اتمام برسند
دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه گفت: 100 درصد اعتبار مصوبه برای احیای دریاچه ارومیه مصوب شده در سفر ریاست محترم جمهوی به استان محقق شده که نشانه عزم دولت سیزدهم و بویژه رییس جمهور محترم برای احیای دریاچه ارومیه است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان در جلسه کارگروه استانی نجات دریاچه ارومیه با اشاره به پیگیری‌ طرح‌های احیای دریاچه توسط شخص آیت الله رییسی، رییس جمهور محترم، اظهار کرد: تمامی اعتبار مصوبه پنج هزار میلیارد ریالی برای7 احیای دریاچه ارومیه که در سفر ریاست محترم جمهور و هیات دولت به استان مصوب شده بود، محقق شده و اتمام سریع این طرح‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اتمام هرچه سریعتر طرح‌های نیمه تمام انتقال آب به پیکره دریاچه ارومیه، افزود: مدیران دستگاه‌های اجرایی در جلسات هماهنگی برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه دیگر دغدغه اعتباری ندارند و تمرکز آنان بر روند اتمام پروژه‌ها معطوف شده است.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه اطلاع رسانی شفاف و دقیق باید در دستور کار کارگروه استانی احیای دریاچه ارومیه قرار گیرد، گفت: باید با افکار عمومی صادقانه رفتار کرد بطور مثال در بحث تاخیر در اتمام تونل کانی سیب که زمینه را برای فرصت طلبی رسانه‌های معاند هموار کرده بود، صادقانه ایرادات فنی طرح به اطلاع مردم رسید و اجازه سوء استفاده به برخی جریانات داده نشد.

وی پشتوانه مردمی را بزرگترین الزام برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و ادامه داد: با اقناع سازی افکار عمومی باید مردم را برای احیای دریاچه ارومیه پای کار آورد.

معتمدیان اضافه کرد: ارائه اطلاعات ناقص و اشتباه سبب ایجاد ناامیدی در بحث احیای دریاچه ارومیه می‌شود؛ مصاحبه با رسانه‌ها، برگزاری میزگرد و ارتباط مدیران مرتبط با سازمان‌های مردم نهاد نقش بسزایی در اقناع سازی افکار عمومی دارد که باید در دستور کار قرار گیرد.

دبیر کارگروه ملی احیای دریاچه ارومیه در این جلسه با انتقاد از ارائه اطلاعات کلیشه‌ای و ناقص برخی از دستگاه ها از جمله سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی یادآور شد: آموزش و ترویج اصلاح الگوی کشت آنطور که باید ترویج نشده و کشاورزان با اصولی که سبب کاهش هزینه‌های کشت و افزایش بهره‌وری می‌شوند، آشنا نشده‌اند.

وی افزود: به طور مثال اگر کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه به جای سیب اقدام به کشت گردو کنند، نه تنها منجر به کاهش 40 درصدی مصرف آب خواهد شد بلکه ارزش افزوده‌ای بیش از 12 برابر کشت محصول سیب تولید خواهد کرد.

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر جلوگیری از توسعه اراضی کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تاکید کرد: مراکز خدمات روستایی تقویت و از نقش تاثیر گذار آنان در ترویج اصلاح الگوی کشت باید بهره‌مند شد.

معتمدیان در ادامه جلسه از عملکرد شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی در اتمام طرح تصفیه خانه فاضلاب ارومیه انتقاد کرد و گفت: اعتبارات لازم در رابطه با اتمام این طرح تامین شده و هیچ عذری در بحث عدم اتمام آن پذیرفتنی نیست و این طرح باید در سریعترین زمان و در مدت اعلام شده به بهره برداری برسد.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه مدیران دانشگاه ارومیه باید در تمام کارگروه‌های احیای دریاچه ارومیه حضور یابد، گفت: انتظار می‌رود که دانشگاه ارومیه در بروز رسانی، سیاست گذاری و بازنگری در طرح‌های احیای دریاچه ارومیه وارد عمل شود.